четвер, 21 квітня 2016 р.

Бутлеров Олександр Михайлович

Бу́тлеров Олекса́ндр Миха́йлович — російський хімік, основоположник теорії хімічної будови, яка лежить в основі сучасноїорганічної хімії, засновник школи хіміків-органіків.
Учень Миколи Зініна. У 1849 році закінчив Казанський університет і там же викладав у 185068роках. З 1869 року — професор Петербурзького університету, з 1874 — ординарний Петербурзької академії наук. Наукова діяльність Бутлерова була спрямована на створення і утвердження теорії будови органічних сполук. За цією теорією властивості хімічні сполуки залежать від кількості і якості атомів, з яких складається молекула, від послідовності і характеру їхнього зв'язку та взаємного впливу. Бутлеров вважав, що кожній молекулі речовини відповідає певна будова, яку можна виразити за допомогою формули, де більш-менш точно відображені реальні зв'язки та розташування атомів у молекулі. Теорія Бутлерова пояснила явище ізомерії, дала можливість визначити будову органічних речовин і передбачити нові класи органічних сполук. Бутлеров добув полімерформальдегіду (1859), синтезував уротропін (1860), вперше добув штучну цукристу речовину (1861).
Він синтезував третинні спирти, передбачені його ж теорією, добув ізобутилен і відкрив реакцію йогополімеризації.
В 186466 роках опублікував підручник «Вступ до повного вивчення органічної хімії», в якому теорія хімічної будови була вперше поширена на всі класи органічних сполук.
У 1963 році на честь Бутлерова у Києві названо вулицю.
РАН вручає однойменну премію за видатні праці в області органічної хімії.